Sztukateria ze styroduru i styropianu

Wnętrza naszych domów czy mieszkań to nie tylko podstawowe elementy wyposażenia, ale także elementy dekoracyjne, których rola często jest nie do przecenienia. Ciekawie zaprojektowane odzwierciedlają osobowość i charakter mieszkańców. Jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę aranżując przestrzeń domu czy mieszkania jest sztukateria.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria ze styroduru i styropianu to ozdobne elementy, które najczęściej montuje się na sufitach i ścianach czy drzwiach, a nawet elewacjach. Najczęściej sztukateria wykonywana jest z gipsu, choć coraz bardziej popularne staje się lekka i łatwa w montażu sztukateria wykonana ze styropianu, polistyrenu esktrudowanego XPS oraz poliueratanu.

Aktualnie na rynku znajdziemy sztukaterie zarówno proste w formie i wyrazie, jak i w bogatym, barokowym wzornictwie. Z pewnością każdy znajdzie sztukaterię idealnie wpasowującą się w design urządzanej przestrzeni.

Jakie są rodzaje sztukaterii?

Na rynku znajdziemy sztukaterię polecane do wnętrz, czyli tak zwane sztukateria wewnętrzna. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim listwy sufitowe, listwy przypodłogowe, listwy naścienne oraz elementy ozdobne jak np. rozety sufitowe. Natomiast sztukateria służąca do ozdabiania elewacji budynku to sztukateria zewnętrzna, do której przede wszystkim zaliczamy takie elementy ozdobne jak kolumny, gzymsy elewacyjne, listwy dekoracyjne, zworniki czy bonie.

Gdzie sprawdzi się sztukateria?

W zasadzie w każdym wnętrzu czy elewacji, wszystko zależy od tego czym kieruje się właściciel czy dekorator. Oczywiście z pewnością doskonale sprawdzi się do wnętrz stylizowanych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je jako elementy dekoracyjne nowoczesnych wnętrz, przełamując schematy i utarte wzorce. Współcześnie sztukateria z powodzeniem montowana jest w takich pomieszczeniach jak salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka. Nie stroni od niej także budownictwo jednorodzinne i obecnie znajdziemy wiele elewacji gustownie przyozdobionych sztukaterią elewacyjną.

Sztukateria ze styroduru i styropianu – jak zamontować?

Na szczęście montaż sztukaterii nie jest skomplikowany i w zasadzie każdy z odrobiną wyobraźni i umiejętności manualnych poradzi sobie z jej montażem bez problemu. Pierwszym i zdecydowanie ważnym krokiem jest przygotowanie podłoża, tak by było suche, równe i wolne od zanieczyszczeń. Drugim krokiem jest oczywiście zmierzenie potrzebnej ilości sztukaterii i docięcie do potrzebnych wymiarów (do cięcia wystarczy piłka lub ostry nóż). Na gładką powierzchnię sztukaterii nakładamy odpowiedni klej i dociskamy do ściany a nadmiar kleju usuwamy. Oczywiście, jeśli chcemy pomalować sztukaterię na wybrany kolor, warto to zrobić jeszcze przed montażem na ścianie.

Poza najczęściej stosowanymi we wnętrzach listwami, gzymsami i rozetami do dyspozycji mamy znacznie więcej sztukateryjnych detali. Warto sięgnąć choćby po konsole, pilastry, półkolumny, obudowy kominkowe czy reliefy. Są one bardzo przydatne, jeśli chcemy odtworzyć detale architektoniczne z minionych epok. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie jako dekoracji frontonów nad wejściami do prestiżowych pomieszczeń.

Reasumując – Sztukateria ze styroduru i styropianu to doskonały sposób dekoracji zarówno wnętrz jak i elewacji budynków. Niemniej jak z każdym elementem dekoracyjnym, warto przed montażem przemyśleć i rozrysować sobie projekt na papierze. Dzięki temu unikniemy przesady, a sztukateria w efekcie doda naszemu wnętrzu atrakcyjności i wyjątkowości.

Sztukateria ze styroduru i styropianu