Styropian - hurtownia styropianu
Styropian to współcześnie jeden z najczęściej i najchętniej stosowanych materiałów izolacyjnych, szczególnie w naszym klimacie, gdzie każdemu właścicielowi budynku zależy, aby utrat ciepła było jak najmniej a tym samy koszty ogrzewania możliwie najniższe. Właściwie ocieplenie budynku pozwala zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ponoszonych na ogrzewanie, a sam koszt wykonania ocieplenia zazwyczaj nie przekracza 1-2% kosztów budowy.
Biorąc pod uwagę, że około 70% budżetu utrzymania budynku pochłania ogrzewanie – rachunek jest prosty. Budynek należy i powinno się ocieplić.
Styropian otrzymuje się poprzez spienienie granulatu polistyrenu poprzez ogrzewanie go parą wodną a następnie chłodzenie i formowanie. W wyniku tego procesu otrzymujemy tzw styropian ekspandowany (EPS). Na rynku mamy także dostępny styropian XPS – tzw. styrodur – który różni się od styropianiu ekspandowanego tym, że gotowa masa po spienieniu granulatu jest przetaczana przez wąskie kanały ekstrudera z wykorzystaniem wysokiej temperatury i zwiększonego ciśnienia, a dopiero potem formowana w płyty.
Aby styropian spełniał stawiane mu zadanie niezbędne jest jego sezonowanie w przewiewnych silosach, co przeciwdziała jego odkształcaniu i zmianie wymiarów. Proces sezonowania jest istotny, bowiem jeśli z biegiem czasu styropian straci swoje wymiary i ulegnie odkształceniom utraci jednocześnie swoje walory izolacyjne.
Obecnie na rynku styropian najczęściej jest dostępny w formie płyt lub bloków, niemniej możemy także spotkać się ze styropianem pociętym na paski, z szalunkami styropianowymi czy całymi profilami.
Hurtownia styropianu
Rodzaje styropianu
Na rynku mamy dostępnych kilka kategorii podziału styropianu – w zależności od formy, przeznaczenia i sposobu produkcji.
O styropianie EPS i XPS (styrordur) napisaliśmy już wcześniej. Natomiast warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że styropian XPS charakteryzuje większa trwałość i odporność, tym samym jest zalecanym materiałem do izolacji posadzek gruntowych czy fundamentów (szczególnie jeśli mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych).
Wśród typów styropianów koniecznie należy wspomnieć także o styropianie białym i szarym. Biały to klasyczny styropian, natomiast szary, to styropian wzbogacony o grafit, którego dodatek sprawia, że możemy użyć cieńszej płyty zachowując lepsze parametry izolacyjne.
Styropian dzieli się na różne rodzaje ze względu na zastosowanie:
- styropian elewacyjny
- styropian podłogowy
- styropian fundamentowy
- styropian dachowy
Wśród nich także można wyróżniamy odmiany:
- wodooporowe
- ryflowe – z odpowiednio naciętymi rowkami
- laminowane – np. płytą gipsowo-kartonową, papą czy geowłókniną
- elastyczne
- perforowane – z wyżłobieniami
- sprężyste – z nacięciami zwiększające sprężystość płyty styropianowej.
Oznaczenia styropianu – hurtownia styropianu
Każdy styropian ma swoje oznaczenia, które wskazują z jakim rodzaju styropianu mamy do czynienia. Na każdej etykiecie znajdziemy informację czy jest to styropian ekspandowany (EPS) czy ekstrudowany (XPS). Ponadto znajdziemy tam także numer normy, tolerancję grubości (T), tolerancję szerokości (W) oraz tolerancję płaskości (P).
Z ważnych oznaczeń to także oznaczenie wytrzymałości na zginanie (BS), stabilność wymiarowa ( DS(N) – w warunkach laboratoryjnych i DS(70) – w temperaturze 70°C ), wytrzymałośc na rozciąganie (TR) oraz oznaczenie odkształcania po obciążeniu i pod wpływem temperatury (DLT). Choć może to się wydawać skomplikowane to w rzeczywistości, jeśli już wstępnie nauczymy się tych oznaczeń, rozpoznanie rodzaju styropianu nie będzie nam przysparzać trudności.